Św. Wincenty Maria Strambi

Św. Wincenty Maria Strambi (1745 -1824) Włoch, biskup

Został Pasjonistą będąc już księdzem diecezjalnym.

W roku 1767 Wincenty Strambi przygotowując się do przyjęcia święceń kapłańskich, odprawia specjalne rekolekcje akurat w klasztorze Pasjonistów na Monte Fogliano.

Tam spotkał Założyciela Zgromadzenia, już 73-letniego Pawła od Krzyża. Wincenty poczuł się porwany od pierwszego spotkania ze świętym. Co spowodowało ten nagły zwrot? Tego do końca nie wiemy.

Prosi Świętego o przyjęcie. Po jakimś czasie Paweł Daneo przystaje na prośbę, ale odkłada na przyszły czas. Wincenty zostaje wyświęcony na kapłana, dalej pogłębia swe studia i wciąż pragnie przywdziać habit zakonny w zakonie Pasjonistów.

W 1769 r. Wincenty Maria Strambi złożył śluby. W zakonie okazał się wielkim misjonarzem, przełożonym klasztorów, Prowincji.

W 1801 r. otrzymuje nominację na biskupa diecezji Tolentino i Maceraty w Italii. Nie chcąc składać przysięgi na wierność Napoleonowi musiał udać się na wygnanie.

Był biskupem niezwykłym. Jako zakonnik ślubował ubóstwo i jako biskup dalej je przestrzegał, wspomagając innych ubogich, biednych stał się prawdziwym ojcem ubogich, a jednocześnie człowiekiem modlitwy.

Potem ze względu na wiek , podał się do dymisji. Leon XII przyjął tę rezygnację w roku 1825, ale skłonił go, aby został jego duchowym doradcą.

Gdy Ojciec Święty ciężko zachoruje, wtedy Wincenty Strambi składa Bogu swe życie jako ofiarę w zamian za życie papieża. Rzeczywiście, po kilku dniach papież zdrowieje, a bp. Strambi, Pasjonista umiera.

Stało się to 1 stycznia 1824. Beatyfikował go w roku 1925 Pius XI, kanonizował zaś w 1950 Pius XII. Pochowany został w pobliżu Ojca Założyciela w Bazylice św. Jana i Pawła w Rzymie.

Wspomnienie liturgiczne - 24 września.